PL | EN | DE | CZ | RU
Zobacz widok z kamery:
Współtwórcy

Tworząc  Karkonoskie Tajemnice, mieliśmy ogromną przyjemność pracować z wybitnymi artystami oraz specjalistami w swojej dziedzinie. To właśnie dzięki ich ogromnej kreatywności oraz pragnieniu poszerzania granic ludzkiej percepcji, przekraczając próg Karkonoskich Tajemnic, przenosimy się do świata rządzonego przez Ducha Gór, pełnego magii i sekretów.

Mamy przyjemność przedstawić współtwórców Karkonoskich Tajemnic.

Jakub Paczyński

Inwestor i pomysłodawca przedsięwzięcia, jakim są Karkonoskie Tajemnice.

Od dziecka rozwijał swoje pasje związane z opowieściami i legendami o górach. Już jako mały chłopiec swój wolny czas spędzał na pieszych wędrówkach karkonoskimi ścieżkami i dróżkami, poszukując śladów bytności Władcy Karkonoszy. Odnalezienie pradawnego Kostura Ducha Gór, stało się dla niego znakiem, że powinien wskrzesić, to o czym wielu mieszkańców Karkonoszy niestety zapomniało… kult Ducha Gór.

Jakub Paczyński od wielu lat realizował się jako przedsiębiorca, od marca 2011r. swoją energię i zapał poświęcił natomiast na wzbogacenie Karpacza o wspaniałą atrakcję turystyczną propagującą legendy oraz historię Sudetów. Pragnieniem inwestora jest stworzenie ruchu społecznego zrzeszającego miłośników Karpacza oraz Karkonoszy pod wspólnym znakiem Karkonoskie Tajemnice.

Dariusz Miliński

Nadzór autorski nad artystyczną częścią projektu objął znany polski malarz, poeta, animator kultury, sam … Dariusz Miliński. Jest on autorem i uczestnikiem około dwustu wystaw między innymi w Polsce, Niemczech, Francji i USA. Dariusz Miliński poza malarstwem zajmuje się również scenografią oraz projektowaniem plakatów.
Z jego twórczością mogliśmy spotkać się w takich dziełach kinematografii jak „Mój Nikifor” czy też „Edi”. Jest on także założycielem grupy Plastyczno- Teatralnej Pławna 9, z którą stworzył wiele happeningów oraz przedstawień plenerowych. Na co dzień mieszka i pracuje w Pławnej k. Jeleniej Góry.

Prace Dariusza Milińskiego charakteryzują się głęboką symboliką
i alegorycznością. Zobrazowana na płótnie artysty scena, za każdym razem przenosi nas w świat tajemnic, mistycyzmu i ludowych wierzeń. Sam autor nie ukrywa swojego zainteresowania kulturą ludową, a także... alchemią, co ma bezpośredni wpływ na jego twórczość.

 

Igor Morski

Ceniony na całym świecie artysta grafika i scenograf.

Prace artysty, które możemy zobaczyć m.in. w takich tytułach pras owych, jak Wprost, Charaktery, Focus, Manager Magazine, Pro Arte, Newsweek, Businessweek, Deloitte Review czy Spirituality and Health, cechuje metaforyka, alegoryka oraz stosowanie nowatorskich technik i warsztatu. Prace Igora Morskiego są silnie rozpoznawalne i zarazem wyjątkowe. Można posunąć się do stwierdzenia, iż Igor Morski stał się polskim prekursorem elektronicznych fotomontaży. Za sprawą analitycznego umysły i szerokich zainteresowań artysty, w pracach Igora Morskiego możemy dostrzec perfekcyjnie zaprezentowane studium ludzkiej natury i psychiki z uwzględnieniem towarzyszących nam w życiu emocji i żądz. Artysta nie ukrywa jednak, że pomimo silnego racjonalizmu, którego nurty stanowiły od zawsze jego domenę, przy realizacji prac objętych projektem Karkonoskie Tajemnice, zbliżył się do metafizyki, okultyzmu i symboliki. Owe „zbliżenie” zaowocowało i pozwoliło artyście na zaaranżowanie przestrzeni plastycznej Karkonoskich Tajemnic, w sposób, który umożliwi każdemu z odwiedzających przeniesienie się do czasów, w których czary, magia, znajomość tajemnych symboli, znaków oraz technik towarzyszyła każdemu mieszkańcowi Karkonoszy.

Ponadto Igor Morski jest laureatem wielu nagród za ilustracje prasowe, m.in. dwukrotnie zdobył Communication Arts, najbardziej prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie dla grafików, a także nagrody takie jak IDEA, Chimera, Grand Front.

Wiktor Wiktorczyk

Twórca Teatru Klinika Lalek z Wolimierza. Wędrowny teatr lalkowy Wiktora Wiktorczyka grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandię, Francję, Hiszpanię, Rumunię, Niemcy, Austrię). W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów. Teatr współpracuje z Kinior Sky Orkiestra - zespołem z Kielc.

Grzegorz Pawłowski

Rzeźbiarz metaloplastyk, twórca wielu monumentalnych konstrukcji. Choć, mając na uwadze tworzywo, rozmiłowany głównie w metalu, nieobcy jest mu także kamień i drewno. Jego wielkogabarytowe prace można podziwiać nad Jeziorem Bodeńskim i w wielu punktach Dolnego Śląska. Artysta ten jest między innymi twórcą rzeźby Karkonosza będącej wizytówką Szklarskiej Poręby, drewnianego konia trojańskiego i stalowego smoka w Pławnej oraz przede wszystkim Ducha Gór przy Muzeum Karkonoskie Tajemnice.

Mariusz Kaczmarek

Absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Związany z grupą Pławna 9. Uprawia malarstwo, rysunek, ceramikę.

Mariusz Kaczmarek w swoim dorobku artystycznym ma udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Europie, m.in. w Galerii "Szalom" w Krakowie, Klubie Nieudaczników w Berlinie, Galerii Republique w Saint - Dizier we Francji, a także licznych plenerach malarskich – m.in. „Sztuka na granicy” w Kostrzynie nad Odrą, w plenerach w Barlinku, Pławnej i w hiszpańskiej Agullanie.

Artur Turant

Architekt, fotograf, żeglarz. Początkowo związany z Krakowem, swoje miejsce odnalazł u podnóża Karkonoszy, urzeczony ich magią. Laureat wielu nagród z dziedziny architektury i fotografii. Jego projekty cechuje niepowtarzalny, awangardowy styl który znakomicie komponuje się z nawet najbardziej wymagającym otoczeniem.
Artur Turant, główny projektant Karkonoskich Tajemnic wraz z architekt Marceliną Rzońca stworzyli niepowtarzalną przestrzeń, która zachwyca estetyką i oryginalnością najbardziej wymagające osoby odwiedzające to niezwykłe miejsce. Forma budynku i charakter wnętrz stanowią znakomitą, oryginalną kompozycję, która współgra z ideą Karkonoskich Tajemnic – tu współcześni odwiedzający przenoszą się w odległe czasy aby poznać tutejsze tajemnice....

Tomasz Czyszczoń

Plastyk rzeźbiarz, specjalizujący się w odtwórstwie biżuterii epoki wczesnego średniowiecza metodami dawnymi. Od dziecka pasjonuje się poszukiwaniem i kolekcjonowaniem minerałów. To hobby połączyło Tomasza przed wielu laty z Walonami, ich historią, tajemnicami i czasami, w których przemierzali oni Karkonosze. Dzięki temu średniowieczna metalurgia stała się dziedziną, którą Tomasz pragnie zgłębić metodami archeologii eksperymentalnej. Wiedza dotycząca skał i minerałów, którą Tomasz Czyszczoń posiada pozwala mu na samodzielne odnalezienie rud metali, poprzez co odtwarza kompletne procesy związane z dawnym odlewnictwem. Te tajemne procesy można zobaczyć na własne oczy, ponieważ jako odtwórca historii Tomasz Czyszczoń organizuje pokazy, na których przy pomocy miechów, węgla drzewnego i glinianych form, odlewa biżuterię oraz inne przedmioty z brązu i pozostałych metali kolorowych.
 Kontynuując tradycje rodzinne Tomasz zajmuje się także tworzeniem wystaw muzealnych, scenografią teatralną i lalkarstwem. Twórca m.in. Walońskiej Sztolni w Karkonoskich Tajemnicach.

Konrad Rogiński

Muzyk multiinstrumentalista, kompozytor, współzałożyciel oraz lider Orkiestry Rivendell, Dyrektor Artystyczny Lubińskiej Orkiestry Kameralnej YanTa przy C.K. "Muza", założyciel projektu YanTa, twórca muzyki filmowej, teatralnej, parateatralnej, etnicznej, etno - jazzowej. Konstruktor i rekonstruktor instrumentów muzycznych.

Copyright Karkonoskie Tajemnice .